Web Sitene İçerik Eklerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Web sitendeki içerikler, sitenden bilgi almak isteyen ziyaretçilerin için en önemli kaynaktır. İçeriklerin ne kadar anlamlı, seni anlatır düzeyde olur ve belirli kurallara uyar ise, ziyaretçilerin verimli bilgi almasını, hizmet veya ürünlerin ile ilgilenmesini sağlar.

Web Sitene İçerik Eklerken Nelere Dikkat Etmelisin?

İçeriğin özgün olsun

Hazırladığın içerik başka bir web sitesi veya kaynaktan kopyala/yapıştır ile hazırlanmamalıdır. İçeriklerin sana özel, özgün olmalı ve imla kurallarına uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Fark yaratan içerikler üret

İçeriğinde servis veya ürününün rakiplerine göre farklılıklarını öne çıkar.

Örneğin oteline ait bir web sayfasında sadece oteline ait olan bir özellik veya hizmetten bahset. Örneğin: "Otelimizde sabah ve akşam kahvaltılarında diyet menüler sunulmakta" veya "Otelimiz şehrin en önemli kültür merkezine sadece 3 dakikalık yürüme mesafesinde" gibi.

Eğer bir teknoloji haberleri üreten web siten var ise, sıradan haberler üretme. Haber sayınızın çok olması sana bir fayda getirmez. Az ama öz içerik olması her zaman daha sağlıklıdır. Gündem ile ilgili haberleri kendine ait üslup ile üretmek, imkanın var ise kendi incelemeni sağlamandaa ve hatta video kaydı yaparak bunu ziyaretçilerin ile paylaşmanda fayda var.

Arama motorları için içerik üretme

Çokca yapılan bir yanlış olan, "sitem arama motorlarında görünsün" mantığı ile içerikler üretmek sana yarardan çok zarar getirir. İçerik hazırlarken arama motorlarını değil, ziyaretçilerine odaklan ve onlara fayda sağlamaya çalış. En önemli düşüncen ziyaretçilerine fayda sağlama ve yeterli bilgi vermek olmalıdır.

İçeriklerin özgün olur ve kullanıcıya fayda sağlar ise, zaten arama motorlarında başarıyı yakalayacaksın; sadece sabırla beklemen gerekli.

İmla kurallarına dikkat et ve içerik görünümün temiz olsun

Web siten için hazırladığın içeriklerde imla kurallarına dikkat etmelisin. Gereksiz noktalama işaretleri, büyük harflerle yazılmış içeriklerden uzak durmalısın.

Metin içerisinde çok gerek olmadıkça farklı metin rengi kullanmamaya, önemli noktaları kalın yazı ile yazmaya çalışmalısın. Ayrıca içeriklerindeki harf puntoları, tüm metinde aynı olmalıdır.

İçeriğini yayına aldıktan sonra mutlak kontrol ederek gözden geçirmeli ve hata var ise düzelterek tekrar yayınlamalısın.

Görseller

İçerik içinde kullandığın görsel(ler)in kalitesine dikkat et. Küçük ebatlı, sayfada çözünürlüğü düşük kalan görselleri kullanmaktan kaçın. İçeriğin ile kendi çektiğin/ürettiğin veya internette eşi bulunmayan görsel(ler) kullanmaya özen göster.

05.03.2014
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Clouds Web Blog'a Dön