Web Sitesinde Sadeliğin Önemi

Bir web sitesinin sadeliği, ziyaretçilerin saniyeler içinde aradığı bilgiyi bulabilmesi ve aynı şekilde içeriği kolaylıkla okuyabilmesini ifade eder.

Web Sitesinde Sadeliğin Önemi

Web sitenin sade olması, ziyaretçi deneyimi açısından önemlidir. Eğer siten ziyaretçinin aradığını kolayca bulmasına engel oluyorsa, kötü bir izlenim bırakır. Birçok sitede aşırı hareketli yapı, reklamlar ve karmaşık renk düzeni gibi durumlar içeriğin okunmasını güçleştirir, gözü yorar, algılamayı güçleştirir ve ziyaretçinin siteyi terk etmesine neden olur. Ayrıca, karmaşanın hakim olduğu web siteleri, arama motorları tarafından da pek sevilmez.

Site navigasyonu

Site menü başlıkları olabildiğince sadeleştirilmeli ve çok fazla başlık varsa menü yapısı menü->alt menü şeklinde kurgulanmalıdır. Örneğin: "hakkımızda", "misyon" ve "vizyon" adlı 3 ana menü başlığı yerine kurumsal ana menüsü oluşturmak ve altına bu 3 başlığı alt menü olarak eklemek daha doğru olacaktır. Ziyaretçilerin aradığını kolayca bulabilmesi için site menü yapının olabildiğince derli toplu olmasına dikkat et.

Site açılma hızının uzaması

Karmaşık yapılı sitelerde aşırı sayıda dosya aynı anda çalışır, hatta farklı kaynaklardan birçok altyapısal detay çekilir. Bir de her bölümünde reklam olan bir siteden bahsediyorsak, ilgili durum web site açılış hızının ciddi miktarda uzamasına neden olur. Bu da SEO çalışmalarını olumsuz etkileyen bir detaydır. Arama motorlarının işlevsel yapısı gereği, sitenin 3 saniye içinde açılması gerekir. Bu süre uzarsa siten arama sonuçlarında alt sıralarda yer alarak, başarısızlığa mahkum olabilir. Bu da ziyaretçi sayının düşmesinin başlıca nedenlerinden birisidir.

Sade bir web sitesine nasıl sahip olurum?

Sitenin sadeliğini koruması ve ziyaretçilerin kolayca gezebileceği site tasarımları için doğru çözümler sunan tecrübeli firmalarla çalışmanı ya da bu firmaların ürettiği web servislerini kullanmanı öneririz. Sade ve kaliteli bir görünüm sunan bir web sitesi ile ziyaretçileri kendine çekebilir ve onları müşterin haline getirebilirsin.

Özeti Leonardo Da Vinci'nin bir sözü ile yapalım: "Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir"

11.02.2015
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Clouds Web Blog'a Dön