Altyapı + Emek + Sabır = Başarılı SEO

Bir web sitesi yayına açıldığında, kuşkusuz ilk düşünülen konu web sitesinin arama motorlarında nasıl başarılı olacağıdır.

Arama motorlarında başarılı olmanın birçok değişkene bağlı olduğu bilinen bir durumdur ancak; çok kısaca önemli detayları özetleyebiliriz: Altyapının uygun olması, site ve içeriği için verilen emekler sonrasında telaşa kapılmadan sabırla beklemek, web siteni arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır.

Altyapı + Emek + Sabır = Başarılı SEO

Öncelikle web sitenin altyapısının arama motorları için uygun olduğundan emin olmalısın.

Bu değişkenler şöyle sıralanabilir:

Web site içeriğini otomatik olarak algılayan ve arama motorlarına ileten site haritası (sitemap.xml) web sitenin olmazsa olmazı. Konu ile ilgili blog yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Akıllı urller: Web site linkleri otomatik olarak içerik başlığı ile oluşturulmalıdır. Örneğin: "Hakkımızda" başlıklı sayfanın urlsi şu yapıya benzer olmalıdır: "abcsitesi . com/hakkimizda,1"

Mobil uyumluluk: Web sitenin mobil uyumlu olması özellikle Google için artık daha da önem kazanmıştır. Konu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Altyapın yeterli özellikleri sağlıyorsa, artık iş biraz sana düşüyor.

Öncelikle web sitenin title ve description alanlarını doğru şekilde tanımlamalısın. Buradan konu ile ilgili önerilerimize ulaşabilirsin.

Web site içeriğini olabildiğince özgün bir şekilde oluşturmalı, içeriğini hazırlarken arama motorlarını değil; ziyaretçilerinin fayda sağlamasını düşünmelisin. Ne kadar zengin ve benzersiz içeriklerin olursa, arama motorlarında başarıya o kadar yakınsın demektir. Konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Ek olarak siteni güncel tutmalı, belirli aralıklarla yeni içerikler üretmelisin.

Sadece seni tanıtan "hakkımızda, hizmetlerimiz, referanslarımız" gibi sayfalarına ek olarak bir blog kategorisi oluşturmanı ve ziyaretçilerine fayda sağlayacak içerikleri bu alandan sunmanı önerebiliriz.

İçeriğin zengin ve benzersiz olduğunda doğal yoldan sitenin trafiği artacak ve kaliteli sitelerden web sitene link alabileceksin.

Sosyal medyanın gücünü bil: Günümüzde sosyal medya hesapların belki de web siten kadar önemli. Sosyal medya hesaplarının olması, düzenli ve özgün gönderiler yayınlaman, arama motorları için sana fayda sağlayacak bir başka etkendir. En azından bir Facebook ve Twitter hesabı edinmelisin.

İçerik, güncelleme, sosyal medya derken bu konuların bir defalık olmadığı; devamlı ilgi istediği zaten açık. Hal böyleyken ne kadar emek verirsen karşılığını da zamanla alacağından emin olabilirsin.

Sabretmeyi bil: Tüm bu emekleri verdikten bir kaç gün sonra web siten arama sonuçlarında yükselmeyecektir. Moralini bozmadan, aynı sabır ve özenle web siteni güncellemeye, yeni içerikler oluşturmaya ve sosyal medyayı etkin kullanmaya devam etmelisin.

Önerilerimizi dikkate alırsan, arama motorlarında web sitenin zamanla yükseldiğini göreceksin.

06.04.2015
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Clouds Web Blog'a Dön