.com Uzantılı Alan Adı Sahibi Olmak İsteyenlere Öneriler

Bir alan adı almak istiyor ve illa .com uzantılı olsun diyorsan tavsiyelerimize göz atmanı öneririz.

Senin de bildiğin gibi, özellikle ticari işletmeler tarafından en çok tercih edilen alan adı uzantısı olan .com ile istediğin alan adını tescil etmen çok kolay olmayabilir, çünkü uzun yıllardır popüler olan bu uzantının kulağa hoş gelen varyasyonları hali hazırda alınmış durumda.

.com Uzantılı Alan Adı Sahibi Olmak İsteyenlere Öneriler

Öncelikle, eğer firma adın için sorgulama yaptığında ilgili alan adının başkası tarafından satın alınmadığını görüntülüyorsan, hiç durma; hemen alan adını tescil et. Örneğin; "Abc Yemek" adlı bir firmaya sahipsen ve "abcyemek . com" alınabilir durumda ise hiç düşünmeden anında tescil etmeni öneririz.

Gel gelelim firma isminini kullanarak sahip olmayı düşündüğün tüm .com uzantılı alan adları daha önce tescil edilmişse;

1- Alan adını yerelleştirebilirsin; "abcyemekankara . com" ya da ankaraabcyemek . com" gibi.

2- Alan adının sonuna şirket uzantını ekleyebilirsin; "abcyemekltd . com" ya da "abcyemekas . com" gibi.

3- Tercih etmeyi planladığın tüm alan adları önceden tescil edilmiş ise "-" kullanarak muhtemel .com uzantılı alan adına kavuşabilirsin; "abc-yemek . com" gibi.

Her türlü olası seçenek önceden alınmışsa:

Her şeye rağmen, tüm istediğin alan adları daha önce başkaları tarafından tescil edilmiş olsa bile, .net uzantısını kullanmanın sana bir eksisi olmayacağını belirtmeden geçmeyelim. Bize göre "abc-yemek . com" alan adı yerine "abcyemek . net" daha iyidir. Yine de karar senin.

Ek olarak .com.tr uzantısını da tercih edebilirsin, fakat .com.tr uzantısı ile bir alan adı sahibi olabilmen için istediğin alan adının firma tescil belgesinde geçmesi ya da sana ait bir marka olması gerekmekte ve bunu tr uzantılı alan adları satışında resmi yetkili olan nic.tr üzerinde belgelemelisin.

Örneğin firma açılımın "Abc Yemek Ltd. Şti" ise ve "abcyemek . com .tr" daha önce tescil edilmediyse, nic.tr üzerinden ilgili alan adını, gerekli evrakları; firma açılımı ise ticari sicil gazetesi, marka ise marka başvuru ya da tescil belgesi, sunarak tescil edebilirsin.

İllaki .com uzantılı bir alan adı istiyorsan sana tavsiyelerimizi ilettik ama bulamazsan da dünyanın sonu değil, internetteki yerini farklı uzantılı alan adlarıyla da alabilirsin.

Sana en uygun alan adını bulmak ve internetteki yerini hemen almak için burayı ziyaret edebilirsin.

10.04.2015
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Clouds Web Blog'a Dön