Web Siteleri için Renkler ve Anlamları

Renk, web siteleri için en fazla önem taşıyan tasarımsal öğelerden biridir. Web sitelerinin ziyaretçiler üzerinde bırakacağı etki ile birebir ilintili olan renkler, algı oluşturan baş aktörlerdendir.

Web Siteleri için Renkler ve Anlamları

Web site konseptini doğru şekilde aktarmak ve düşünsel tema ile bütünlük sağlamak için renk tercihinde dikkatli olmalısın. Kullanacağın renk ile hem kendini/firmanı derinlemesine ifade edebilmeli, hem de ziyaretçilerine doğru mesajlar vererek hedeflediğin sonuçlara ulaşmalısın.

"Doğru söylüyorsunuz ama web sitemde kullanacağım renge bir türlü karar veremiyorum" diyorsan, rahat ol. Clouds Web her zaman olduğu gibi seni düşündü; renkler ve ifade ettiklerine ilişkin bir kaynakça oluşturdu. Kısaca, renklerin taşıdığı anlamlara gel birlikte göz atalım.

Web Siteleri için Renkler ve Anlamları

Beyaz: Sadeliği, saflığı ve temizliği ifade eder. Vermek istediğin mesaj net ve kalitesine güvendiğin hizmetlerin/servislerin/ürünlerin varsa, web site genel tonlamasında beyazı tercih edebilirsin. Genel hatlarında beyazın hakim olduğu bir web sitesi, sade görünümlü olacak ve yer verilen görsellerin daha fazla ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Siyah: Gücü, tutkuyu ve şıklığı simgeler. Bazı durumlarda hüzün, matem gibi olumsuz duyguları çağrıştırıyor olsa da, siyah rengin doğru kullanımı bir web sitesini oldukça şık gösterebilir. Örneğin, mücevher, takı gibi ürünler imal eden ya da satışını gerçekleştiren bir işletme için web sitesi oluşturuyorsan siyah renk kullanmanı tavsiye ederiz.

Mavi: Sonsuzluk, özgürlük ve kalite hissi yaratır. İletişim ya da benzer servisler sunan bir yapılanmaysan, web sitenin genelinde hakim renk olarak maviyi uygulayabilirsin.

Yeşil: Doğa, huzur ve rahatlığı temsil eder. Gıda, doğal ürünler ya da doğa ile ilgili hizmetler/servisler/ürünler sunuyorsan web sitende yeşil tonlamalar kullanman faydalı olacaktır.

Kırmızı: Canlılık, enerji ve dinamizmi simgeler. Gıda, eğlence gibi sektörler için tercih edilebilir. Web sitelerinde kırmızı renk, doğru kullanımda güzel sonuçlar verirken, yanlış kullanımda tasarımsal bütünlüğü zedeleyebilir ve zihinlerde olumsuz imaj oluşmasına neden olabilir. Eğer web sitende kırmızı renk kullanmak istiyorsan, yer vermeyi planladığın diğer renklerin mümkün olduğunca az sayıda ve kırmızıyla uyumlu olmasına özen göster.

Sarı: Neşe, zeka ve pratikliğin temsilcisidir. Eğitim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, okul vb. yapılanmalar tarafından tercih edilebilir. Beyaz ve(ya) siyah renkler ile birlikte kullanıldığında, ilgili renklerle ahenk yakalayarak güzel sonuçlar vermektedir.

Mor: Asalet, lüks ve itibarın sözcüsüdür. Sağlık, kişisel bakım vb. sektörlerde kullanılabilir. Beyaz ile harmanlanarak kullanılması görsel şölen yaşatabilir. Kırmızı için olduğu gibi mor renkte de, kullanılması düşünülen diğer renklerin adedi ve uyumuna son derece dikkat etmelisin.

Pembe: Neşe, güven ve rahatlığı vurgular. Kadınlara yönelik içeriklere sahip bir web sitesi oluşturuyorsan, pembe tonlamaları kullanman oldukça yararlıdır.

Kahverengi: Toprak ve doğallığın timsalidir. Organik ürünlerin satışını gerçekleştiren bir işletme, sağlıklı besinler sunan bir kafe vb. hizmetler sunan firmaların web sitelerinde kullanılabilir.

Gri: Denge ve alçak gönüllülüğün sembolüdür. Kurumsal yapıyı ifade ederken gücü, asaleti ve resmiyeti de çağrıştırır. Web sitende rahatlıkla kullanabileceğin renklerden biridir.

13.04.2015
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Clouds Web Blog'a Dön