Web Siteni Kullanıcılarını Düşünenerek Oluştur [1]

Bir web sitesinin en temel amacı kullanıcıların ihtiyaçları olan bilgiyi kolay ve en hızlı şekilde sunmasıdır. Hız, kolay ulaşım, kaliteli içerik, tüm cihazlarda kusursuz görünüm ve görsel olarak derli toplu olan bir site amacına ulaşmış demektir.

Web Siteni Kullanıcılarını Düşünenerek Oluştur 1

Bu yazımızda web sitenin hızı ile ilgili yorumlarımızı ve düşüncelerimizi aktarmaya çalışacağız.

Web siten hızlı olmalıdır

Kullanıcılar siteye girdiklerinde hızlı bir şekilde sayfalarının yüklenmesini ister ki, hiç sıkılmadan ve beklemeden aradıkları bilgiye erişebilsinler. Özellikle ana sayfanda siteni yavaşlatacak öğeleri kullanmaktan kaçınmalısın.

Örneğin ana sayfanda slider gibi bir modül kullanıyorsan, içerisindeki görsel sayısının 4-5 adeti geçmemesi bu konuda önemlidir.

Ek olarak buraya yüklediğin resimlerin optimize edilmiş, yani belirli ölçülerde sıkıştırılmış olması da oldukça önemlidir. Bir resim editörü yardımıyla resimleri 1500-2000px ortalamasında küçültebilir, "web için kaydet (save for web)" gibi bir özellik ile kayıt edebilirsin. Ayrıca tinypng.com gibi bir servisle de resimlerini optimize edebilirsin.

Her hangi bir manşet ya da görsel yer alan başka modüller de kullanıyorsan, yukarıda söylediklerimiz bu modüller için de geçerlidir.

Ana sayfan dışında, sitende galeri sayfaların varsa, bu sayfalarda yüzlerce görseli tek sayfada kullanmak yerine fotoğraflarını konulara ayırarak ayrı sayfalarda yayınlaman hem sayfa hızın için hem de ziyaretçinin kullanım kolaylığı için tercih edilmelidir.

Bir başka önemli konu da, sitende dış kaynaklı gereksiz kod kullanımıdır. Farklı kaynaklardan edinip, sitenize eklediğiniz döviz kuru, hava durumu, sayaç vb. gibi kaynaklar sitenin açılış süresini yavaşlatacaktır. Kimse senin sitene döviz kuru ya da hava durumunu öğrenmek için girmeyeceğine göre bu kaynaklardan uzak durmanı öneririz.

Ek olarak görsel olarak sana hoş gelebilir ama yağmur ya da kar yağdırma, sayfanın takla atması, haberlerin bir sağdan bir soldan gelip siteye oturması gibi gereksiz animasyon ve hareketlerden de kaçınmalısın :) Hem siteni yavaşlatır, hem de ziyaretçilerinin pek hoşuna gitmez!

Dış kaynak kod olarak temel scriptler, Google Analytics ve gerçekten çok ihtiyacın varsa online destek uygulaması gibi kaynaklar dışında farklı kodlar kullanmaman web sitenin amacından sapmaması için daha uygun ve senin yararına olacaktır.

Son olarak Google ve arama motorlarının da yavaş yüklenen siteleri sevmediğini belirtelim.

Web sitenin önemli amaçlarından birisinin de hızlı şekilde açılıp, ziyaretçilerine fayda sağlamak olduğunu hiçbir zaman unutma.

Bir sonraki yazımızda kolay kullanım, kullanıcı dostu öğelerini anlatmaya çalışacağız.

10.06.2015

Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Clouds Web Blog'a Dön