Hazır Web Sitesi Nedir? Ne Değildir?

Web sitesi artık tüm işletmeler için zorunlu bir ihtiyaç. Web sitesi olmayan işletme sayısı hemen hemen yok gibi. Bir işletmenin en önemli tanıtım yüzü günümüzde web siteleri olarak görülmektedir. Web sitesinin farklı şekillerde hazırlanması mümkün. Bu seçeneklerden bir tanesi de hazır web sitesi aracılığı ile web sitesi oluşturmaktır. Peki hazır web sitesi nedir? Bu yazımızda hazır web site altyapılarının özellikleri, sağladığı imkanlar gibi konulara cevap arayacağız.

Hazır Web Sitesi Nedir? Ne Değildir?

Hazır Web Sitesi Nedir?

Kodlaması ve tasarımı önceden yapılmış, hızlı bir şekilde kurulumu yapılan ve sonrasında içerik yönetim paneli aracılığı ile içerik eklenen ve güncellenen web site oluşturma platformlarına verilen isimdir. Genellikle içlerinde hazır temalar bulunur ve bunlardan bir tanesini sitenize uygulayarak, web sitenizin tasarımını belirleyebilirsiniz. Logo ve buna benzer görselleri de sisteme ekleyebilir ve web sitenizin genel görünümünü oluşturabilirsiniz. Hazır web sitelerinde sizin istediğiniz özel tasarımlar yerine yukarıda bahsettiğimiz hazır şablonlar bulunur. Elbette ki bu şablonlar şık ve kullanışlıdır. Adı üzerinde hazır web siteleri, diğer özel tasarım - çözüm uygulamalarına göre oldukça ekonomiktirler ve bu yüzden düşük bütçeli kişiler veya işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilirler.

Hosting - Domain Konusu

Hosting - Barındırma: Web site dosyalarının bulunduğu, alan adınıza ait epostalar kullandığınız ve bir sunucu üzerinden size ayrılmış alandır. Domain - Alan Adı ise firma.com ya da firma.com.tr gibi belirlenen web sitenizin ismidir. Hazır site sağlayıcılar çoğunlukla sizlere hosting hizmetini web sitesi paketi alırken içerisinde sağlarlar. Aynı şekilde bir alan adınız bulunmuyor ise de size bir alan adı da sağlarlar. Yani bir hazır web sitesi satın aldığınızda web sitenizi yayınlamak için herşeye sahip olmuş olursunuz.

Hazır Site Kimler İçindir?

Web sitesi oluşturmak isteyen herkes hazır web sitesi platformlarından birini tercih ederek web sitesi kurabilir. Burada satın alacağınız hazır site uygulamasının paketlerindeki özellikleri incelemeli ve ihtiyaçlarınızı karşılar düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Özel ve benzersiz bir web site tasarımı istemeniz halinde hazır web sitesinin şablonlarının size yeterli gelmeyeceğini şimdiden belirtelim. Bu durumda web tasarım ajanslarına isteklerinizi anlatarak fiyat teklifi almanız gereklidir. Özel çözüm-tasarım hizmeti alacağınız zaman uzun bir süre web sitenizin tasarlanması, oluşturulmasını bekleyeceğinizi de bilmenizi isteriz.

Hazır Web Sitesi Nedir? Ne Değildir?

Hazır Web Sitesinin Avantajları

Kurulumları genelikle saatler içerisinde yapılır. Beklemenize gerek kalmaz. Örneğin Clouds Web ile hazır web sitesini aldığınız anda web siteniz aktif olur. Hemen yönetim paneline giriş yaparak tasarım ayarlarınızı yapabilir ve içeriklerinizi ekleyebilirsiniz. Hazır web sitesi kullanırken hiçbir teknik bilgiye ya da yazılımcıya ihtiyaç duymazsınız. Yönetim paneli üzerinden web siteniz üzerinden istediğiniz işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ek olarak altyapı sağlayıcı firma size teknik destek veriyor olabilir. Bu durumda takıldığınız işlemler için yardım talep edebilirsiniz. Clouds Web olarak tüm kullanıcılarımıza ücretsiz teknik destek ve yardım vermekteyiz. Mesai saatleri içerisinde telefon ile diğer zamanlarda ise eposta aracılığı ile kullanıcılarımızın her talebini karşılamaya çalışmaktayız.

Hazır site altyapıları önceden defalarca denendiği ve kullanıldığı için hata payı azdır. Web sitenizi kullanırken sürpizlerle karşılaşma olasığı çok düşüktür. Hazır web sitelerinin maliyetleri özel çözüm web sitesi hizmetlerine göre hatırı sayılır şekilde düşüktür. Ortalama olarak 10 kat daha düşük maliyetlerle web sitesi kurabilirsiniz. Bu da size bütçesel anlamda ciddi katkı sağlar.

Hazır web sitesi hizmeti veren yerli ve yabancı bir çok uygulama mevcut. Seçim yaparken teknik destek alabileceğiniz, Türkçe konuşabileceğiniz bir platformu tercih etmeniz sizin için oldukça önemli. 1000'in üzerinde web sitesine altyapı sağlayan Clouds Web olarak tüm kaynaklarımızın yerli olduğunu belirtelim. Ek olarak tüm kullanıcılarımıza eşsiz bir teknik destek sunduğumuzu da tekrar söyleyelim.

Sıkça Sorulanlar ve Cevapları

2014 yılından beri hazır site çözümü sunmaktayız. Bu dönemde bizlere sıkça sorulan soruları inceleyerek bu konuda biraz daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlayalım.

Ödemeler Yıllık mı Yapılmalıdır?

Evet. Hazır web site uygulamalarının hemen hepsinin yıllık lisans yenileme ücretleri mevcuttur. Ömür boyu başka hiçbir ek ücret ödemeden web sitenizi barındırmanız mümkün değildir. Çünkü profesyonel hosting hesaplarının da yıllık bir ücreti vardır. Aynı şekilde .com ve diğer alan adları için de yıllık ödenmesi gereken ücretler mevcuttur. Aynı şekilde iyi bir teknik destek alabilmeniz için de yıllık olarak sizlerden ücret talep edilmektedir.

Alan Adım Kime Ait?

Bu sorunun cevabı firmadan firmaya göre değişebilir. Ancak Clouds Web üzerinden alan adınınızı kayıt ederseniz, bu alan adının tüm hakları size aittir. İstediğiniz zaman transfer edebilirsiniz.

Hazır Site Uygulamaları SEO Konusunda Nasıl?

SEO için belirli altyapısal özellikler var. Eğer web siteniz mobil uyumlu, SSL sertifikasına sahip, urlleri akıllı url olarak adlandırdığımız şekildeyse ve hızlı çalışıyorsa altyapısal olarak SEO uygunluğuna sahiptir. Bundan sonraki SEO başarısı tamamen içerikler ile yani sizinle alakalı. İyi ve kaliteli içerik = başarılı SEO demektir.

Web Siteme FTP Erişimi Var mı? Kodları Kendime Alabilir miyim?

Bu sorunun cevabı da firmadan firmaya göre değişebilir. Clouds Web olarak kullanıcılarımıza ftp erişimi vermemekteyiz. Aynı şekilde web sitesi kodlarını da kendinize almanız mümkün değildir. Ancak bu konular için bir gerekliliğinizin olmayacağını belirtelim. Sistem dahilinde istediğiniz herşeyi yönetici panelinden zaten yapabiliyorsunuz. Ve ek olarak hosting konusunda da ftp erişimi sağlamanız için gerekli bir konu yok.

Hosting Özellikleri Nelerdir?

Bu da firmadan firmaya ve hazır site paketinden paketine değişkenlik gösteren bir konudur. Satın almayı düşündüğünüz altyapı sağlayıcının web sitesinden bu konudaki detaylara ulaşmanız mümkün. Bize gelince, Clouds Web olarak hizmet vermeye başladığımız günden yana tüm kullanıcılarımıza sınırsız web alanı ve sınırsız aylık trafik sunmaktayız.

Hazır Web Siteleri Neden Ucuz?

Önceden hazırlanmış ve tek bir kaynak üzerinden çoklu kullanıma sunulduğu için hazır site yazılımları özel çözümlere göre daha düşük maliyetler ile sağlanabilmektedir. Bu yüzden hazır web sitesi yazılımları daha uygun ücretlere sahiptirler. Aynı özelliklere sahip özel tasarım bir web sitesinin maliyeti belki de hazır siteye göre aşağı yukarı 10 kat daha fazla olabilir.

Web sitesi kurarken tasarım olarak çok fazla detayı düşünmeyin. Mobil uyumlu olması, hızlı açılması ve istediğiniz öğeleri ziyaretçilerinize sunabilmeniz daha önemli konular. Bu yüzden şablonlarını beğendiğiniz bir hazır site uygulamasını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Önemli olan web sitenize daha çok ziyaretçi çekebilmek, bu ziyaretçileri memnun edebilmektir. Bunu da hazır web sitesi uygulaması kullanarak rahatlıkla sağlamanız mümkün.

Hazır Web Sitesi Ne Değildir?

İsteklerinize göre özelleştirebileceğiniz bir web sitesi oluşturma platformu değildir. Size belirli profesyonel şablon ve temalar sunulur ve bunlardan birisini seçerek web sitenize kullanırsınız. Elbette ana sayfa üzerinde banner, slider oluşturma gibi imkanlarınız mevcuttur. Ancak bunları seçtiğiniz temanın sınırları dahilinde uygulayabileceğinizi unutmamalısınız. Hazır web sitesi satın aldığınızda içerisinde içerik yoktur. İçerikleri kendiniz hazırlamalısınız. Hazır web sitesi kodlarını çoğaltıp başka siteler yapabileceğiniz bir uygulama değil, lisansladığınız alan adı üzerinde web sitesinin yayınını yapabileceğiniz bir platformdur. Hazır site uygulamaları içerik üretmediğiniz, sayfalar oluşturmadığınız zaman Google için size artı bir SEO sonucu getirmez. Bu sadece hazır siteler için değil, tüm uygulamalar için geçerlidir. İçeriğiniz yok ya da kaliteli ve ilgi çekici değilse Google'da başarılı olamazsınız.

Clouds Web olarak 2014 yılından bu yana hazır web sitesi çözümü sunmaktayız. 1000'in üzerinde web sitesine ev sahipliği yapmakta ve bu kullanıcılarımıza eşsiz teknik destek sağlamaktayız. Gerek web site içeriklerinde, görsellerinde, gerekse eposta kullanımlarında Clouds Web olarak kullanıcılarımızın yanındayız. Siz de Clouds Web ile web sitenizi oluşturmak isterseniz web sitesi paketlerimizi inceleyebilirsiniz. Clouds Web ile her sektörden işletme ya da birey bir web sitesi sahibi olabilir. Teknik bir altyapı ya da yazılımcı gerektirmeden web sitenizi oluşturabilirsiniz.

11/10/2020

İlgini Çekebilir:

25/11/2020
Firmanız için ya da kişisel bir web sitesi yapmaya karar verdiniz, bu yüzden de bir web site altyapısı araştırmaya başladınız. Tabii karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Öncelikli olarak, hazır web sitesi altyapısı ve öz... Devamı
07/11/2020
Bir işletmenin kendine ait bir web sitesi olması artık tamamen bir zorunluluk haline gelmiştir. Web sitesi, bir firmanın internet üzerindeki yüzü ve kendini tanıtabileceği hem en pratik; hem de en uygun maliyetli alandır... Devamı
04/11/2020
Web sitesi birçok yolla oluşturulabilir, birçok amaca da hizmet edebilir. Dilerseniz bir uzmandan yardım alıp dilerseniz de hazır temaların bulunduğu siteleri tercih ederek web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu noktadan so... Devamı
03/11/2020
Dijitalleşen dünyada fiziksel olarak var olan bir çok şeyin dijital ortama da entegre edilmesi artık neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Firmaların buna ayırdığı bütçeye ve firmanın kendi büyüklüğüne göre web sitenizin gör... Devamı
17/10/2020
Türkiye'deki aktif kullanıcı sayısı Ekim 2020 itibariyle statista.com verilerine göre 44.12 milyon olan İnstagram , tanıtım stratejilerini belirlerken en önemli medya araçlarından biri halini aldığını açıkça bizlere göst... Devamı
15/10/2020
Bir web sitesinin en önemli amacı nedir? Elbette ziyaretçilerin aradığına kolayca ulaşabilmesi, site içerisinde rahatça gezinebilmesidir. Bunun sonucunda ziyaretçi o web sitesinden memnun olarak ayrılırsa web sitesi gerç... Devamı