Altyapı + Emek + Sabır = Başarılı SEO

Bir web sitesi yayına açıldığında, kuşkusuz ilk düşünülen konu web sitesinin arama motorlarında nasıl başarılı olacağıdır.

Arama motorlarında başarılı olmanın birçok değişkene bağlı olduğu bilinen bir durumdur; ancak çok kısaca önemli detayları özetleyebiliriz: Altyapının uygun olması, site ve içeriği için verilen emekler sonrasında telaşa kapılmadan sabırla beklemek web siteni arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır.

Altyapı + Emek + Sabır = Başarılı SEO

Öncelikle web sitenin altyapısının arama motorları için uygun olduğundan emin olmalısın.

Bu değişkenler şöyle sıralanabilir:

Web site içeriğini otomatik olarak algılayan ve arama motorlarına ileten site haritası (sitemap.xml) web sitenin olmazsa olmazı. Konu ile ilgili blog yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Akıllı urller: Web site linkleri otomatik olarak içerik başlığı ile oluşturulmalıdır. Örneğin: "Hakkımızda" başlıklı sayfanın urlsi şu yapıya benzer olmalıdır: "abcsitesi . com/hakkimizda,1"

Mobil uyumluluk: Web sitenin mobil uyumlu olması özellikle Google için artık daha da önem kazanmıştır.

Altyapın yeterli özellikleri sağlıyorsa, artık iş biraz sana düşüyor.

Öncelikle web sitenin title ve description alanlarını doğru şekilde tanımlamalısın.

Web site içeriğini olabildiğince özgün bir şekilde oluşturmalı, içeriğini hazırlarken arama motorlarını değil; ziyaretçilerinin fayda sağlamasını düşünmelisin. Ne kadar zengin ve benzersiz içeriklerin olursa, arama motorlarında başarıya o kadar yakınsın demektir. Konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Ek olarak siteni güncel tutmalı, belirli aralıklarla yeni içerikler üretmelisin.

Sadece seni tanıtan "hakkımızda, hizmetlerimiz, referanslarımız" gibi sayfalarına ek olarak bir blog kategorisi oluşturmanı ve ziyaretçilerine fayda sağlayacak içerikleri bu alandan sunmanı önerebiliriz.

İçeriğin zengin ve benzersiz olduğunda doğal yoldan sitenin trafiği artacak ve kaliteli sitelerden web sitene link alabileceksin.

Sosyal medyanın gücünü bil: Günümüzde sosyal medya hesapların belki de web siten kadar önemli. Sosyal medya hesaplarının olması, düzenli ve özgün gönderiler yayınlaman, arama motorları için sana fayda sağlayacak bir başka etkendir. En azından bir Facebook ve Twitter hesabı edinmelisin.

İçerik, güncelleme, sosyal medya derken bu konuların bir defalık olmadığı; devamlı ilgi istediği zaten açık. Hal böyleyken ne kadar emek verirsen karşılığını da zamanla alacağından emin olabilirsin.

Sabretmeyi bil: Tüm bu emekleri verdikten bir kaç gün sonra web siten arama sonuçlarında yükselmeyecektir. Moralini bozmadan, aynı sabır ve özenle web siteni güncellemeye, yeni içerikler oluşturmaya ve sosyal medyayı etkin kullanmaya devam etmelisin.

Önerilerimizi dikkate alırsan, arama motorlarında web sitenin zamanla yükseldiğini göreceksin.

12/12/2015

İlgini Çekebilir:

28/03/2020
Clouds Hazır Web Sitesi ile web sitesi oluşturmak çok kolay. Clouds Web ile kimseye ihtiyacın olmadan ve teknik bilgiye sahip olmadan istediğin gibi bir web sitesi üretmen mümkün. Clouds Web tüm işletme, sektör ve birey... Devamı
25/03/2020
Google Ads eski adı ile Adwords, Google'ın sunduğu ücretli reklam platformuna verilen isimdir. Günümüzde hemen her işletmenin kullandığı Google reklamları önemini ve etkisini her geçen gün arttırmaktadır. Peki sen de bu... Devamı
16/03/2020
Clouds Web ile dakikalar içerisinde siteni hazır halde yayına açabilirsin. Web sitene iletişim bilgilerini girebilir, title - description gibi tanımlamalarını yapabilirsin. Sonrasında var olan hakkımızda sayfana içerik... Devamı
13/03/2020
Sadece 10 dakikada web sitene Facebook reklamları ile nasıl trafik sağlayabileceğini videomuzda anlatmaya çalıştık. Verilerin bilgilerini kendine göre uyarlayıp web site trafiğini arttırabilirsin. Sana uygun hedef ki... Devamı
11/03/2020
Web sitesi yaptırmaya karar verdin ve internette derin bir araştırmaya girdin belli ki. Karşına çıkan sonuçlar, çözümler ve bu işi yapanların çokluğu iyice kafanı karıştırdı gibi görünüyor. O halde bu yazımız tam san... Devamı
09/03/2020
Yeni kurulan şirketlerin öncelikleri içerisinde web sitesi yapılması konusu vardır. Eskiden kartvizit gibi basılı materyallere öncelik verilirken günümüz teknoloji ortamında artık web sitesi herşeyden önemli hale geldi. ... Devamı