Bir Web Sitesinde Olmaması Gerekenler

Bir Web Sitesinde Olmaması Gerekenler

Web sitenin daha yararlı olması yani kullanıcılarına fayda sağlaması için aşağıdaki maddeleri gözden geçirsen iyi olur; lakin bazı doğru bildiğin şeyler aslında web siten için çok zararlı olabilir.

Flash Uygulamalar

Flash devri artık bitti. Google arama sonuçlarında Flash site ya da çoğunluğu bu uygulamayı kullanan siteleri artık indekslemiyor ya da geri planda bırakıyor. Ek olarak mobil cihazların neredeyse tamamı da flash desteklemiyor. Tüm bunlardan ötürü flash uygulamalardan kaçınmalı; daha sade, hızlı uygulamalara yer vermelisin. Unutma ki günümüzde mobil cihazlardan internet erişimi dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan daha fazla.

Gereksiz Animasyonlar

Sitende gereksiz hiç bir animasyon kullanma. Örneğin site arka planında göz yoran ve sitenin hızını düşüren efektler, sitende kar yağması gibi gereksiz animasyonlar sana güzel gibi görünse de ziyaretçilerinin hoşuna gitmediği gibi siteni de yavaşlatıyor.

Küçük Görseller Kullanmak

Sitende kullanacağın tüm görselleri net bir şekilde sunmaya özen göster. Küçücük resmi 5 katı kadar büyüterek göstermeye çalışma. Hem amatör bir görüntü oluşturur hem de göstermeye çalıştığın resmin bir anlamı kalmaz; hatta bunu yapacağına hiç resim kullanma daha iyi!

Site Dışından Kaynaklar Kullanmak

Hava durumu, döviz, saat, haber eklentileri gibi iframe ile alınan uygulamaları sitende kullanma. Düşün ki hiç kimse hava durumunu senin sitenden izlemez ya da piyasaları bir çok kaynak site varken seninkinden takip etmez. Bu uygulamalar sadece ve sadece sitende gereksiz yer kaplar ve görüntü kirliliğine yol açar.

SEO için Gereksiz Cümleler Kullanmak

Sırf Google'da daha üst sıralara çıksın diye bir makale ya da bilginin ilk paragrafını gereksiz kelime öbekleri ile doldurma. Bu ziyaretçilerinin hiç hoşuna gitmez. Ayrıca sandığının aksine bu Google için olumlu değil, olumsuz bir uygulamadır. İçeriklerini oluştururken her zaman ziyaretçilerinin fayda sağlamasına odaklan; arama motorlarına değil. Konuyla ilgili Google'da Başarının Temellerinden: Kalite Yönergeleri blog yazımızı da inceleyebilirsin.

Rengarenk Yazı Kullanmak

Paragrafların için de tek renk (siyah, koyu gri, lacivert) kullanın. Bir cümleyi yeşil, bir cümleyi kırmızı kullanma. Bunun ilgi çektiğini sanıyorsun ama aksine ziyaretçilerinin gözünü yoruyor. Ayrıca çok önemli ya da vurgu yapman gerekmediği zamanlarda BÜYÜK HARF ile cümlelerini kurma. Bu ziyaretçilerinin okumasını zorlaştırır. Son olarak gereksiz yerlerde "strong, bold" kullanma. Sadece önemli olan cümle ya da kelimelerde bunu kullan.

14.02.2016

Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Clouds Web Blog'a Dön