Hazır Site mi; Özel Çalışma Web Sitesi mi Kararsızlığına Öneriler

Web sitesi yaptırmaya karar verdin ve internette derin bir araştırmaya girdin belli ki. Karşına çıkan sonuçlar, çözümler ve bu işi yapanların çokluğu iyice kafanı karıştırdı gibi görünüyor. O halde bu yazımız tam sana göre. İhtiyacın hazır bir web sitesi mi; yoksa özel tasarım, yazılım ile hazırlanacak bir çalışma mı, bunun kararını yazımızı okuduğun zaman daha rahat verebilirsin.

Hazır Site mi Özel Çalışma Web Sitesi mi Kararsızlığına Öneriler

Hazır Web Sitesi Nedir?

Bütünüyle bir web sitesinin çalışması için olması gereken kodlama, tasarım öğeleri ve içerik yönetim sistemini hali hazırda bünyesinde bulunduran ve yeni bir site oluşması gerektiğinde bu unsurları kullanıcısına anlık olarak sunan bir sistemdir. Bu tip platformları kullanarak dakikalar içerisinde bir web sitesine sahip olabilirsin. Maliyetleri özel tasarım çalışmalarına göre oldukça düşük olan bu çalışmalar özel bir ihtiyacı olmayan, şirketinin tanıtımı yapmak, içerik üretmek ve müşterilerine ulaşmak isteyenler için oldukça idealdir.

Özel Tasarım ve Yazılım Web Servisi Nedir?

Web sitesi hazırlanırken müşteri isteklerine göre oluşturulan tasarım çalışmalarını ve yine ihtiyaçlara göre oluşturulan içerik yönetim sistemi yazılımını bu başlıkta değerlendirebiliriz. Maliyeti hazır web sitesi platformlarına göre daha yüksek olan bu çalışma tipinde sana özel ihtiyaçlar dikkate alınarak süreç oluşturulduğundan web sitesinin yayına geçmesi de belirli bir zaman sonrasında olacaktır. Yani web siteni aktif etmen için biraz beklemen gerekecektir.

Şablon Tasarım veya Özel Tasarım Kullanıcılarımı Ne Kadar Etkiler?

Bir web sitesinin temel amacı kullanıcıyı memnun etmesidir. Kullanıcın web sitende kolayca gezinebiliyor, aradığına hemen ulaşabiliyor ve sayfaların hızlıca açılıyorsa zaten temel amacı gerçekleştirmiş olursun. Hazır ya da özel bir çözümde bu unsuru sağlaman mümkün. İlla ki web siten özel bir çalışma olduğunda kullanıcını memnun edebilirsin diye bir durum yok. Hazır yada özel bir çalışma, seçimin ne olursa olsun web sayfalarının hızlı açılması, kullanıcıların sitende kolay gezinebilmesi önemli konulardır. Aradığını bulan bir ziyaretçi bu site özel tasarım hazırlanmış ya da bu site hazır bir web sitesi altyapısına sahip diye düşünmez, emin olabilirsin. Sen bugüne kadar ziyaret ettiğin sitelerde hiç böyle bir ayrım düşündün mü? Ziyaret ettiğin web sitesi seni tatmin ettiyse o siteye tekrar ziyarette bulundun, o sitede birçok sayfa gezindin; ama işine yaramayan bir içeriğe ulaştıysan o sayfayı kapattın gittin ve unuttun o siteyi...

Hazır Site mi Özel Çalışma Web Sitesi mi Kararsızlığına Öneriler

Özel bir tasarım yaptırmanın amacı firma profilin ya da ürünlerinin doğası gereği bir farklılık yaratma ihtiyacı olabilir. Bu durumda kullanıcılarına daha etkili bir sunum yapmak için özel bir web sitesi çalışması yaptırabilirsin. Bu çalışma kapsamında da web sitenin hızlı olmasına dikkat etmelisin. Dolayısı ile göze çok hoş gelen ama sayfalarını ağırlaştıran animasyonlardan, hareketlerden vazgeçmeni öneririz. Web sitelerinin açılma süreleri artık bir dönüm noktası; hızlı olan, kullanıcısını içeriksek olarak memnun eden web siteleri kazanıyor...

İlgini çekebilir: Hazır Web Sitesi Kullanmanın Avantajları

Hazır Site Altyapısı, Özel Çalışmalara Göre SEO Çalışmaları için Geride midir?

Mobil uyum, SSL sertifikası, site haritası, robots dosyası, akıllı urller gibi altyapısal özellikleri her iki çalışma türü de sağlayabileceğinden altyapısal olarak SEO çalışmalarında birinin diğerine bir artısı ya da eksisi yoktur. İçeriksel SEO çalışmalarında da her iki çalışma şeklinde de içerik ön planda olacağından hazır web sitesi altyapısı ya da özel web servisi çalışmalarının birbirine bir artı ya da eksisi bulunmamaktadır. Google web sitenizin hazırlanış türünü dikkate almaz, içeriğinizi ve kullanıcıları mutlu edip, etmediğinize bakar.

Bir çok hazır altyapı ile hazırlanmış web sitesi, özel hazırlanana göre ön sıralarda yer alabileceği gibi bu durum aynı örnekte tam tersi de olabilir. Burada önemli olan temel SEO altyapı özelliklerinin web sitende bulunur olması ve içeriğinin güçlü olmasıdır.

Hazır Site mi Özel Çalışma Web Sitesi mi Kararsızlığına Öneriler

Altyapın SEO uyumlu ise, gerisi içerikten ibarettir. İçeriğin iyi ve kaliteli ise web sitesi servisinde hazır ya da özel çözüm kullanman çok önemli bir detay değil!

Google'da taranan sayfan temel bir html sayfası, dinamik özellikleri SEO uyumlu olduğu zaman içeriğinde text olarak adlandırılan kodlar Google tarafından taranır, dolayısı ile bir web sitesinin kaç paraya yapıldığı ya da ne kadar çok animasyon ya da tasarım öğesi olduğu önemli değildir. Her zaman söylüyoruz: "Altyapın doğru ise, içerik senin sıralamanı belirleyecek en önemli faktördür."

Hazır Site Kullanmak Kopya İçerik Olur mu?

Elbette ki olmaz. Kopya içerik bir başka sitede yer alan içeriği kendi sitende paylaşmandır. İster özel çalışma, ister hazır altyapılı çalışma içeriğinde bu şekilde başka sitelerden alınmış öğeler bulundurursan kopya işlemi yapmış olursun ve Google tarafından cezalandırılabilirsin.

Hazır site kullanmanın SEO çalışmaları konusunda sana bir eksisi olmaz, sonuçta temel html kısmında kullanılan kodlar özel çalışmalarda kullanılanda ne ise bunda da odur.

İçeriğine Odaklan!

İster hazır bir çözüm, ister özel bir çalışma tercih et. Kararın ne olursa olsun web sitenin içerikleri herşeyden önemli. İçeriklerin için zaman ayır, kafa yor ve ziyaretçilerini memnun edecek içerikleri web sitende paylaş. Ana sayfan bembeyaz olsa, ancak içeriğin çok ilgi çekici olsa, hiçbir ziyaretçin "Aaa bu sitede bembeyaz ben bunu okumam" gibi birşey söyler mi? Tam aksine hızlıca açılan bir sayfada, hemen ulaştığı kaliteli bir içerik için olumlu geri dönüşler belirtir. Ve bu ziyaretçi temelde senin web sitenin tasarımıyla yani senin uykularını kaçıran detaylarla hiç ilgilenmez. Evet özel bir web tasarım çalışması sana özel bir görünüm kazandırabilir; ancak içeriğin kötüyse bunun hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Önce içeriğine değer ver, içerik üret, ziyaretçi kazanmaya bak. Sonrasında ister hazır bir altyapı, ister özel bir çalışma yap.

Birinin diğerine artı ve eksilerini anlatmaya çalıştık, artık karar senin... Temelde içerikten ödün verme, yeterli.

İnsanlara aradıkları şeyleri net ve kaliteli şekilde sun, bu senin web siten için en önemli değerdir. Ve bunu yaptığın sürece Google seni ödüllendirecek, Google'da sıralaman da buna paralel yükselecektir.

11/03/2020

İlgini Çekebilir:

28/03/2020
Clouds Hazır Web Sitesi ile web sitesi oluşturmak çok kolay. Clouds Web ile kimseye ihtiyacın olmadan ve teknik bilgiye sahip olmadan istediğin gibi bir web sitesi üretmen mümkün. Clouds Web tüm işletme, sektör ve birey... Devamı
25/03/2020
Google Ads eski adı ile Adwords, Google'ın sunduğu ücretli reklam platformuna verilen isimdir. Günümüzde hemen her işletmenin kullandığı Google reklamları önemini ve etkisini her geçen gün arttırmaktadır. Peki sen de bu... Devamı
16/03/2020
Clouds Web ile dakikalar içerisinde siteni hazır halde yayına açabilirsin. Web sitene iletişim bilgilerini girebilir, title - description gibi tanımlamalarını yapabilirsin. Sonrasında var olan hakkımızda sayfana içerik... Devamı
13/03/2020
Sadece 10 dakikada web sitene Facebook reklamları ile nasıl trafik sağlayabileceğini videomuzda anlatmaya çalıştık. Verilerin bilgilerini kendine göre uyarlayıp web site trafiğini arttırabilirsin. Sana uygun hedef ki... Devamı
09/03/2020
Yeni kurulan şirketlerin öncelikleri içerisinde web sitesi yapılması konusu vardır. Eskiden kartvizit gibi basılı materyallere öncelik verilirken günümüz teknoloji ortamında artık web sitesi herşeyden önemli hale geldi. ... Devamı
07/03/2020
Web sitesi için SEO herşeydir. SEO bir web sitesinin arama motorlarında daha yüksek sıralamalar alıp, daha çok trafik çekmesine yönelik bir çalışmadır. Genel hatlarıyla SEO çalışmalarını 2'ye ayırabiliriz: Web sitesini... Devamı