Pazarlamanın Etkili Gücü Sosyal Medya

Pazarlamanın Etkili Gücü Sosyal Medya

Tüm işletmeler için ana amaç, hedef kitleye ulaşabilmek ve onları potansiyel müşteri yapabilmektir. Bu amaç doğrultusunda bazı stratejik planlar yapması gerekmektedir. Öncelikle sektörüne bağlı doğru hedef kitleyi belirlemesi ve ardından da bu kiteleye ulaşabileceği yöntemleri değerlendirmesi gerekmektedir. En başlıca pazarlama yöntemleri; basılı ve görsel yayın reklamlarını, broşür dağıtımını vb... kapsayan "Geleneksel Pazarlama Yöntemleri" ve sosyal medya (Facebook, İnstagram,YouTube, Twitter vb...), arama motoru reklamlarını vb... kapsayan "Dijital Pazarlama Yöntemleri" olarak gösterilebilir.

Gelişen teknolojik süreç ile, kişilerin artık dijital dünyada varlığını günden güne daha fazla devam ettirmesiyle birlikte Geleneksel Pazarlama Yöntemleri artık etkisini giderek kaybetmektedir.

Gerek basılı metaryal ve dağıtım maliyetleri gerek görsel, yazılı ve işitsel meydanın reklam maliyetlerinin dijital reklam maliyetlerine oranla çok daha yüksek olması sebebiyle Dijital Pazarlama Yöntemleri ciddi bir alternatif haline gelmiştir.

Dijital reklamlar ile istenen hedef kitleyi seçebilmek, reklam süreçlerini belirleyebilmek ve reklamların geri dönüşümlerinin ölçülebilir olması işletmeler için çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra hedef kitle ile etkileşimli bir iletişim sağlaması yani interaktif olması bakımından da Dijital Pazarlama, işletmeler için tercih edilir olmuştur. Bu sayede potansiyel müşterilerin sorularına, ihtiyaçlarına ve sorunlarına anlık ve hızlı dönüşler yapabilmekte ve onları yönlendirebilmektedirler.

Dijital Pazarlama Yöntemleri içinde ise en etkili seçeneklerin başında Sosyal Medya yer almaktadır. We are social ve Hootsuit tarafından hazırlanan İnternet ve sosyal medya istatistikleri “Digital 2019 in Turkey” çerçevesince günde ortalama 2 saat 46 dk sosyal medyada geçiriyoruz. Bu doğrultuda başarılı bir şekilde oluşturulmuş ve takip edilen bir Sosyal Medya Hesabının reklamsız olarak bile pazarlama sürecine katkı sağlayacağı açıktır.

Başarılı bir Sosyal Medya Hesabının sırrı, gerek başlık gerekse içerik açısından kısa ama ilgi çekici gönderilerden oluşmasından geçer. Etkili bir gönderi, sadece takipçilerin beğenisi ile sınırlı olmadan takipçilerin paylaşımını da sağlayacağın bir ilgi uyandırmalı. Sık güncelleme ve takipçilerin yorumlarına ve sorularına hızlı dönüşler ise etkileşimi arttıracaktır.

Yeni potansiyel kullanıcılar için de Sosyal Medya Reklamları kullanılabilir. Hem hedef kitleyi belirleyebilmek hem de maliyetlerin işletme bütçesine göre ayarlanabilmesi açısından reklam seçenekleri içerisinde en en kârlı olanı da diyebiliriz.

Doğru planlanmış ve emek verilen bir pazarlama süreci daima sana fayda sağlayacaktır. Ben işlerime odaklanayım, ama Sosyal Medya'da da etkin bir yer sağlamalıyım diyorsan, Clouds Ekibi her zaman senin yanında. Uygun bütçe ve koşullarda Sosyal Medya hesaplarını ve reklam çalışmalarını bizlere emanet etmek için bilgi@clouds.com.tr adresinden irtibata geçebilirsin.

12.07.2019

Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Clouds Web Blog'a Dön