Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin Neler Gerekli?

Bu yazımızda verimli, sana fayda sağlayacak bir web sitesini oluşturmak için neler gerekli bunları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle başarılı bir web sitesi ne demektir? Ne anlama gelir? Öncelikle bu sorunun cevabını verelim.

Başarılı bir web sitesi içerisinde bahsedilen içerik ile alakalı ya da bu içerikleri arayan ziyaretçilere ulaşan, onlara doğru ve açıklayıcı bilgiyi sunabilen web sitesidir. Aynı zamanda bu içerikleri ziyaretçileri için optimize eden, doğru başlıklar altında toplayan ve onların kolay gezinmesini sağlayan web sitesidir. Özet ile iyi bir web sitesi ziyaretçisini memnun eder, onların aradığını hızlıca ona sunar ve benzer içeriklere de rahatça ulaşmasını sağlar. Ziyaretçisini tam anlamıyla memnun edebilen bir web sitesi amacına ulaşmış demektir.

Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin Neler Gerekli?

Öncelik: İyi Bir Altyapı

Web sitenizin başarılı olması için altyapısı oldukça önemli. İster hazır bir web sitesi, ister özel yazılımlı ya da tasarımlı bir web sitesi çalışması yap, bazı değişmez kriterler mutlaka web sitenin alt yapısında bulunmalıdır.

Mobil Uyum

Kullanıcıların için en önemli altyapısal özelliklerin başında mobil uyum gelmektedir. Web siten ister bilgisayar, ister tablet, ister cep telefonundan ziyaret edilsin, tüm cihazlarda kusursuz bir görünüme sahip olmalıdır. Mobil uyumlu tasarımlı web sitelerinde web sitesine ait tasarım öğeleri ekran genişliğine göre otomatik bir genişlik alır ve buna göre dizilir. Bu da ilgili ekrana göre web sitesinin kusursuz görüntülenmesini ve dolaşılmasını sağlar. Bu yüzden web siteni oluştururken mobil uyumun çok önemli bir altyapısal özellik olduğunu gözden kaçırma.

Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin Neler Gerekli?

Türkiye Merkezli Barındırma (Hosting)

Web sitenin hızlı olması başarı için önemli bir unsur. Türkiye genelinde kitlesi olan bir web sitesi oluşturacak isen web sitenin barındığı sunucunun Türkiye'de olması önemli bir detay. Ek olarak web sitenin barındığı sunucunun teknik kapasitesi de web sitenin başarılı olması için önemli bir detay. Bu konuda hizmet alacağın yerin yetkinliğini en basit olarak, ilgili firmnın kendi sitesiniz gezerek, sayfaları arası geçiş hızlarını gözlemleyebilirsin. Ya da ilgili firmanın referanslarını tıklayarak web sitelerin açılma ve sayfa geçiş hızlarını gözlemleyebilirsin.

SEO Altyapısı

Web sitene ziyaretçi çekeceğin en önemli ve ücretsiz kaynak SEO'dur. Yani Arama Motoru Optimizasyonu. Web sitenin altyapısı SEO altyapısının güncel gerekliliklerine uygun olmalıdır. SEO altyapın zayıf ise, web sitenin başarılı olması yani doğru kitlelere ulaşması pek mümkün olmayacaktır.

Web Site Altyapısında Önemli SEO Kriterleri Nelerdir?

Mobil Uyum

Web sitenin mobil uyumlu olması, ziyaretçi memnuniyeti sağlaması sebebi ile SEO açısından çok önemli bir artı puanı web sitene ekleyecektir.

SSL Sertifikası

Google için kullanıcıların memnuniyeti, güvenliği herşeyden önce gelmekte. Bu sebeple web sitende SSL sertifikası yok ise SEO açısından kendine eksi puan koyabilirsin.

Akıllı Url Oluşturma

Sayfa içeriğine göre otomatik oluşan akıllı urller SEO açısından çok önemlidir. Bu yüzden web siteni oluştururken bu özellliğin mutlaka hizmet altyapısı sağlayacın tarafından verildiğinden emin olmalısın. Akıllı url, sayfa başlığına göre oluşan uzantısız urllerdir. Örneğin: www.site.com/clouds-web-nedir gibi...

Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin Neler Gerekli?

Sitemap.xml dosyası

Site haritası arama motorlarına web sitenin dizinini gösteren bir dosyadır. Tüm kategori ve sayfalarını bu dosya aracılığı ile arama motorlarına bildirebilirsin. Dolayısı ile eş zamanlı güncellenen bir site haritası dosyasınna sahipsen eklediğin her sayfa ya da içerik eş zamanlı olarak arama motorlarına bildirilir, bu da sana SEO açısından artı puan sağlar.

Favicon Oluşturma

Favicon Google için önemli bir değerdir, browserda alan adının başında görünen ikondur. Web sitende favicon bulunması SEO açısından önemli bir artıdır.

Site Hızı

SEO açısından site hızı candır diyebiliriz... Çünkü hızlı açılan site ve sayfaları ziyaretçilerini memnun eder. Ziyaretçisini mutlu eden siterde her daim Google tarafından ödüllendirilir, yani üst sıralarda yer alır... Bu yüzden web sitene eklediğin görselleri boyut bakımından optimize etmeli, web sitende gereksiz kodlamalara yer vermemelisin. Ek olarak web sitenin kodlaması yalın olmalı ve web siteni üst düzey sunucularda barındırmalısın.

Yalın Kodlama

Gereksiz kodlar, stiller web sitenin yavaşlamasına yol açar. Bu yüzden web sitende yalın kodlara yer vermelisin. Dışardan çektiğin kodlamalar (Hava durumu, haberler vb.) web sitenin olağınından yavaaş çalışmasına yol açar ve bu senin için ciddi bir eksi SEO puanı olur.

Altyapı Tamam, Gelelim İçeriğe

Web sitenin hızlı, mobil uyumlu olması ve kullanıcılarını memnun etmesi gerekliliğini yukarıda anlattık... Şimdi ise Google için vazgeçilmez bir değeri anlatmaya çalışacağız:

İçerik

Evet, içerik. Altyapının doğru yapılandırıldığını varsayar isek artık web sitenin SEO konusundaki yolunu içeriklerin çizecektir.

Web sitendeki tüm içeriklerin yeterli uzunlukta, özgün ve kaliteli olması web sitenin başarısı için çok önemlidir. Kopya içeriklere yer vermemeli, emek ve zaman harcayarak çok kaliteli içerikler üretmelisin.

İyi İçerik, Trafiği Arttırır

Kaliteli içerik web sitene olan trafiği arttıracaktır. Bu içerikler yukarıda başka faktörler altında sıraladığımız ziyaretçi memnuniyetini de arttıracağı için web sitene çok fazla artı değer sağlayacaktır. Bu yüzden önerimiz, web sitene zaman ayırman ve kaliteli içerik üretmen olacaktır.

Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin Neler Gerekli?

Ziyaretçilerin ile Etkileşimde Bulun

İçerik sayfalarında ziyaretçilerinin yorum yapmasına ya da soru sormasına izin ver. Bu yorum ya da cevaplara sen de bir yanıt dön. Bu etkileşim ilgili sayfanın başka kullanıcılar tarafından da keşfedilmesine yol açacaktır. Bu sayfadaki etkileşim arttıkça, SEO açısından ciddi katkılar elde edeceksin.

Web Siteni Güncellemek, İçerik Üretmek Her Zaman Yapılacaklar Listende Olsun

İyi ve başarılı bir web sitesi yaşayan yani güncellenen, yeni içerikler eklenen web sitesidir. Ziyaretçilerini tekrar tekrar web sitene getirmek için iyi içerikler üretmeye hiç durmadan devam etmen gereklidir.

Kırık Linklere Dikkat

Web siten içerisinde çalışmayan bağlantılar - linkler olmamalı. Bu ziyaretçilerinin kolay gezinmesi ve aradığını kolayca bulması için önemli bir detay olduğu gibi SEO açısından da önemli bir durumdur. Web siteni ara ara kontrol ederek kırık link olmadığından emin olmalısın.

Kaliteli Backlinkler

Web sitenin içeriği ilgi çekici oldukça ziyaretçi sayın artacak, bu artış içeriklerine başka sitelerden backlink almanı sağlayacaktır. Kaliteli backlinkler SEO konusunda da sana artı puan kazandıracak bir diğer önemli unsurdur.

Web Siteni Sosyal Medya ile Destekle

Sosyal medyayı etkin kullanman web sitenin trafiğini ve bilinilirliğini arttıracaktır. Bu yüzden Facebook, Twitter, Instagram gibi yaygın sosyal medya mecralarında web sitenin içeriklerini rutin bir şekilde paylaşmalısın.

Bir web sitesinin başarılı olması çok ziyaretçi alması ve buna bağlı web sitesi sahibine artılar sağlamasıdır. Bu başarının en önemli iki kaynağının altyapı ve içerik olduğunu bu yazımızda detayları ile birlikte aktarmaya çalıştık. Tekrar belirtelim altyapısı kuvvetli web sitesine iyi ve düzenli içerikler üretmek web sitenin başarılı olmasını sağlayacaktır.

Henüz Web Siten Yok mu? Hemen Web Sitesi Paketlerimizi İnceleyebilirsin.

SEO ve İçerik Konusunda Profesyonel Desteğemi İhtiyacın Var? Hemen Bize Ulaşabilirsin.

06/10/2020

İlgini Çekebilir:

16/12/2020
Web siteleri yıllardır hayatımızda var ve bir firmanın internet üzerindeki tanıtımı için en önemli araçtır. Son yıllarda önemini daha da arttırmakla birlikte eskiden web sitesi tercihen yapılabilirken, artık bir web site... Devamı
25/11/2020
Firmanız için ya da kişisel bir web sitesi yapmaya karar verdiniz, bu yüzden de bir web site altyapısı araştırmaya başladınız. Tabii karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Öncelikli olarak, hazır web sitesi altyapısı ve öz... Devamı
07/11/2020
Bir işletmenin kendine ait bir web sitesi olması artık tamamen bir zorunluluk haline gelmiştir. Web sitesi, bir firmanın internet üzerindeki yüzü ve kendini tanıtabileceği hem en pratik; hem de en uygun maliyetli alandır... Devamı
04/11/2020
Web sitesi birçok yolla oluşturulabilir, birçok amaca da hizmet edebilir. Dilerseniz bir uzmandan yardım alıp dilerseniz de hazır temaların bulunduğu siteleri tercih ederek web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu noktadan so... Devamı
03/11/2020
Dijitalleşen dünyada fiziksel olarak var olan bir çok şeyin dijital ortama da entegre edilmesi artık neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Firmaların buna ayırdığı bütçeye ve firmanın kendi büyüklüğüne göre web sitenizin gör... Devamı
17/10/2020
Türkiye'deki aktif kullanıcı sayısı Ekim 2020 itibariyle statista.com verilerine göre 44.12 milyon olan İnstagram , tanıtım stratejilerini belirlerken en önemli medya araçlarından biri halini aldığını açıkça bizlere göst... Devamı